Edukativno predavanje

28.02.2025. u organizaciji Pčelarske udruge Čmalico iz Bednje, održano je edukativno predavanje u prostorijama Vatrogasnog doma u Bednji na temu ‘Kontrola varoe u klimatsko promijenjenom okolišu’. Predavanje je održao Robert Bali dr. vet. med. iz Slovenije – vlasnik Čebelarstva Pislak-Bali koje pčelari sa preko 2.000 pčelinjih zajednica. Čebelarstvo Pislak Bali bavi se proizvodnjom meda, peludi, matične mliječi i posebno ističu proizvodnju matica koje u 95% izvoze diljem svijeta, a godišnje ih proizvode više od 12.000.

Predavanju je prisustvovalo više deseteka pčelara, a osim članova PU Čmalico iz Bednje, predavanju su prisustvovali i pčelari iz Pčelarskih udruga Varaždin Breg i Ivančica Ivanec.

Nakon kratkog predstavljanja predavača i Čebelarstva Pislak Bali bilo je riječi o klimatskim promjenama i njihovom utjecaju na život varoe. Predstavljena su sva sredstva koja se u današnje vrijeme mogu nabaviti na tržištu, te njihove prednosti i nedostaci za svako pojedino sredstvo. Načina kontrole i suzbijanja varoe vjerojatno ima toliko koliko i pčelara. Nemoguće je reći koji je način i koje sredstvo najbolje. Međutim postoje neki zaključci oko kojih se svi pčelari slažu i kojih se treba pridržavati u vječitoj borbi s varoom.

Tokom cijele godine treba vršiti monitoring nad brojem jedinki varou u košnicama jer neka pravila koju su prije vrijedila, više ne vrijede. Suzbijanje varoe treba vršiti u ‘pravo vrijeme’, a ne prema nekim fiksnim datumima koji su ‘nekad vrijedili’. Varoa je nametnik koji evoluira i mijenja se tijekom godina, a za neke od tih promjena i ‘selekciju’ štetnijih jedinki su zaslužni i sami pčelari lošim metodama rada. Zbog toga , metode i sredstva za suzbijanje iste treba prilagoditi stanju pčelinje zajednica, vremenskim uvjetima i stanju invaditanosti zajednice.

Da bi pčelari sve to mogli uspješno provoditi, vrlo su važna znanja koja pčelari dobivaju na ovakvim predavanjima. Također, izuzetno je važno da se svi pčelari na određenom području pridržavaju navedenih mjera. Prema podacima, koji se temelje na znanstvenim istraživanjima, potvrđeno je da pčelinjak koji je ‘očišćen’ od varoe u samo 10-tak dana zbog grabeži i zalijetanja može biti opterećen varoom u istoj mjeri kao i prije suzbijanja varoe. Prema istim podacima, uslijed zalijetanja i grabeži u pojedinoj zajednici može završiti do 200-tinjak jedinki spolno zrelih varoa. Zbog toga je organiziranost i suradnja pčelara na pojedinom području od izuzetno velike važnosti.

Predavanje je trajalo gotovo dva sata, nakon čega su pčelari i dalje nastavili s pitanjima predavaču, što najviše pokazuje važnost teme i interes pčelara za istu…..

Slika 1
Slika 2
Slika 3
Slika 4
Slika 5
Slika 6
Slika 7
Slika 8
Slika 9
Slika 10
previous arrow
next arrow